Zimná Univerziáda v Trentine 2013

Publikované: Miroslava Škutová

Univerziáda, resp. Svetové univerzitné hry, je medzinárodné vysokoškolské športové podujatie. Je to kombinácia dvoch slov a to konkrétne „Univerzita“ a „Olympiáda“.  Organizuje ho Medzinárodná federácia vysokoškolského športu (FISU The International University Sports Federation). Súťažiaci majú vekové obmedzenie, zúčastniť sa môžu do veku 26 rokov a podstatná je akademická príslušnosť.

FISU bola oficiálne založená v roku 1949, avšak jej počiatky sa datujú už v období 20. rokov minulého storočia. Cieľom FISU je hlavne napomáhať pri rozvoji športu na vysokých školách, mravnej a fyzickej výchove študentov a v neposlednom rade prispieva k zbližovaniu vysokoškolákov a priaznivcov športu všetkých krajín sveta. K napĺňaniu cieľov dochádza prostredníctvom organizovania medzinárodných študentských športových podujatí – Letných a Zimných univerziád, ktoré sa konajú druhý každý rok a tiež Akademických majstrovstiev sveta, kde sa súťaží v iných športoch ako na univerziádach. FISU využíva športové podujatia na harmonický rozvoj mladých ľudí a na upevnenie mieru na celom svete, pretože sa aktívne angažuje napríklad aj pri riešení problémov v Afrike a iných krajinách sveta.

Aj tento „školský“ rok sa v dňoch od 12. do 21. 12. 2013 konala už 26. Svetová zimná univerziáda a to konkrétne v Trentine – Monte Bondone, ktorej sa zúčastnil aj študent našej univerzity Matej Dolnik, ktorý študuje na Fakulte riadenia a informatiky. Obsadil obdivuhodné 8. miesto v disciplíne snowboard slopestyle. Z celého Slovenska v tejto kategórii štartoval ako jediný a musel sa prebojovať cez ďalších dvanástich súťažiacich. Matej sa snowboardovaniu venuje už od svojich 10 rokov, avšak freestyle, ktorý je hlavne o skokoch, začal robiť až vo veku 14 rokov. Jazdí za klub Fresh Freestyle klub, ale väčšinu nákladov spojených so závodmi a súťažami rieši prostredníctvom sponzorov, vďaka ktorým ušetrí mnoho nákladov spojených so športom. Trošku sme ho kvôli vám vyspovedali a podľa neho bola táto súťaž citujem: „jeden veľký zážitok“, podľa jeho slov je snowboardovanie viac-menej životný štýl a vášeň, a nie je to šport ako každý iný. „Bolo super na takejto úrovni reprezentovať Slovensko. Bol som tam už týždeň pred súťažou a keďže nemám trénera, vytvorili sme tam partiu Vyšehradská štvorka – Maďari, Česi, Poliaci a ja. Ľudia, čo sa venujú takémuto športu sú veľmi priateľskí a majú toho veľa spoločného, takže si dobre rozumejú. Čo sa týka dráhy, počet skokov nie je vôbec striktne určený, trať môže pozostávať z jedného skoku alebo z dvojkilometrovej trate skokov a zábradlí.“ Čo sa týka tejto súťaže – trať pozostávala z hornej platformy 3 jibovych prekážok (to sú zábradlia a bedne) a dvoch skokov za sebou na konci. Na otázku o ďalších súťažiach sa nám Matej priznal, že by sa chcel zúčastniť aspoň 2 v zahraničí a jednej na Donovaloch, ktorá sa bude konať v Marci. Na Slovensku sa snaží jazdiť všetky závody a teda má v pláne sa zúčastniť na najbližšej – mal by to byť big air v Kremnici.

Takže všetci mu držte palce, aby našu univerzitu aj naďalej takto fantasticky reprezentoval, hádam to nabudúce bude už prvé miesto J a na záver by som chcela v mene celej redakcie pogratulovať k úžasnému 8. miestu.

 

 

 

Komentáre

ŽUŽO časopis študentov žilinskej univerzity