Studet Regata

Publikované: Nika Ďuricová

Skúškové obdobie sa blíži ku koncu a nastáva čas vysnívaných dovoleniek, pokoja, rozptýlení, relaxu, ale aj množstva nových zážitkov. Aj vy patríte medzi tých, ktorí majú radi more, slnko a vietor vo vlasoch? Neuvažovali ste niekedy o dovolenke na lodi? Tento sen sa môže stať skutočnosťou! Aj vy môžete zažiť úžasný týždeň v Chorvátsku vďaka študentskému projektu Student Regata, ktorý je zárukou nezabudnuteľných chvíľ na mori plných zábavy, aktívneho oddychu, miestami až adrenalínu, ale aj zárukou nových priateľstiev.

 

Čo vlastne Student Regata ponúka? Tento rok už po šiestykrát pripravujú organizátori zaujímavú trasu plavby so zábavným programom a tradičnou súťažou pre účastníkov „zájazdu“. O čo ide? Väčšia partia ľudí z celého Slovenska, priemerne tak 100, strávi týždeň na plachetniciach v Chorvátsku, počas ktorého zažíva nielen žúrky a dobrodružstvo, ale má šancu sa od kapitána lode niečo nové a nevšedné naučiť. Čo je potrebné vedieť o jachtingu? V podstate nič. Nie sú potrebné žiadne jachtárske znalosti. Všetko podstatné a dôležité sa naučíte priamo na palube. Postačí si len zabaliť kufor ako na klasickú dovolenku (teda plavky, niečo s krátkym rukávom, pre istotu v zlom počasí nejakú tú mikinu, nepremokavú bundu resp. pláštenku) a najmä obrovskú fúru dobrej nálady a štipku zvedavosti. Viem si predstaviť, akú si asi kladiete otázku – kde budete spať a čo s morskou chorobou? Áno presne tak, ubytovanie je výlučne na lodi v prístave. Účastníci sa budú plaviť na 4 kajutových jachtách s kapacitou 9 ľudí. Tieto jachty sú vybavené posteľami s posteľnou bielizňou, toaletou a sprchou s teplou vodou, nechýba ani kuchynka so sporákom a chladničkou.  A čo morská choroba? Jadranské more je pokojné a teda málokomu býva na palube nevoľno.

 

11659046_10204659339630834_1919410588_o

 

Student Regata je určená najmä mladým ľuďom, študentom, čo vyplýva aj z názvu organizácie. Dôkazom je prijateľná cena (aktuálne 540 €) takejto nezvyčajnej formy dovolenky. Každý ročník je niečím zaujímavý a odlišný, preto si Regata získava svojich „stálych“ členov, ktorí sa zúčastňujú rok čo rok. Najúspešnejším ročníkom, čo sa týka počtu zúčastnených, bol rok 2012, kedy sa plavilo až 18 lodí.

Aj naši študenti strávili fantastické leto na mori vďaka tejto študentskej organizácii a zažili niečo výnimočné. Kvôli vám sme trošku vyspovedali študentku Fakulty riadenia a informatiky Irinu, ktorá sa zúčastnila Student Regaty v minulom roku, kedy účastnícka základňa bola tiež celkom silná, nakoľko sa plavilo až 14 lodí.

11658903_10204659339710836_838291812_o

 

Iriny sme sa pýtali na jej najzaujímavejší zážitok z pobytu: „Opísať najzaujímavejší je veľmi ťažké, lebo ich bolo veľa. Ak by som to mala zhrnúť, tak zážitok je ísť na Regatu! Ide o úplne nový druh dovolenky a športu, ktorý som predtým nevyskúšala, preto každý deň som zažívala niečo nové, videla som niečo nové a naučila sa niečo nové. Ak by som si z celého týždňa mala vybrať, tak na prvom mieste by určite bolo kormidlovanie lode, na druhom štart Regaty, kedy sa nastavujú plachty, ťahajú sa laná a podobne, a na treťom skákanie do vody na otvorenom mori J.“

Spýtali sme sa jej aj na to, prečo by ste sa Regaty mali zúčastniť aj vy: „Student Regatu by som ľuďom odporúčala preto, že vďaka tejto akcii je možné objaviť a zažiť úplne iný, nový druh dovolenky. Vidieť obľúbenú destináciu z inej perspektívy, spoznať nových ľudí a prežiť týždeň voľna skutočne naplno!“

11660108_10204659339990843_1269073448_o

 

 

Ak aj vy chcete zažiť fantastickú, netradičnú letnú dovolenku, neváhajte navštíviť internetovú stránku www.studentregata.sk a objednať si svoj sen.

Autor: Diana Zraková

Foto: Student Regata

Komentáre

ŽUŽO časopis študentov žilinskej univerzity