Prstom po mape

Publikované: Nika Ďuricová

Názov článku asi veľmi nezodpovedá obsahu. Nevybrala som sa do Patrasu iba prstom po mape, ale lietadlom, a to rovno na 4 a pol mesiaca. Prečo? Pretože našťastie existuje program Erasmus +.

Pre tých, ktorým nič nehovorí názov Patras, začnem inak. Vitajte v Grécku, Patras je tretie najväčšie mesto. Od Atén je vzdialené cez 200 km.

Mohlo by sa zdať, že nie je ťažké sa sem dostať. Ale ak máte so sebou 30 kíl batožiny verte, je to komplikovanejšie ako sa môže zdať. Takže cesta zo Slovenska vyzerá asi nasledovne. Cestujete do Viedne, pretože z Bratislavy sa sem nedostanete. Let je super, trvá iba dve hodiny. Avšak do Atén. Tam máte dve možnosti – ísť vlakom alebo autobusom. Tak sme si vybrali autobus. Autobusová stanica v Aténach je vzdialená od letiska asi hodinu cesty. Prosím, pri pohľade na autobus nepanikáriť. Je to tu bežné. Po príchode na stanicu sa môže zdať, že sa niekto asi pomýlil. Ale nie, stále je všetko tak, ako má. Len proste nejdú s dobou. Potom nadobudnete pocit, že cieľ je na dosah. Ale to si koniec koncov môžete povedať až po troch hodinách cestovania. Až potom si môžeme povedať, vitajte v Patrase. Bývame na internáte Small estia. Len to prosím neskúšajte hľadať na mape. Väčšina obyvateľov ani nevie, že tu niečo také existuje.

Ale aby ste nemali pocit, že to tu vidíme negatívne. Je nám tu dobre. Dovolenkujeme. Trefné vyjadrenie o Grécku som našla na Facebooku: Adoptuj si svého Řeka za 500€! Bude dělat za Tebe všechno na co nemáš ty čas: Spát do 11 hodiny, chodit na kávu, dodržovat siestu po obědě, večer za tebe bude vysedávat v baru a TY konečně budeš mít čas makat od rána do večera.

A ak niekedy budete rozmýšľať o návšteve Grécka vo februári, nevynechajte Patras Carnival. Celovíkendová akcia. A keby len to. Je to najväčšie podujatie (takéhoto typu) v Grécku. Dokonca jedno z najväčších v Európe. Má dlhoročnú históriu a každý Grék tým žije. Doslova. Atmosféra počas toho víkendu je neopísateľná. Všade kam prídete. Užívajú si to a ľahko sa aj vy dáte vtiahnuť do víru diania. Všetci tu chodia v maskách, dokonca aj predavačky v obchodoch. Jednoducho, treba to zažiť.

Foto: zdroj internet

Komentáre

ŽUŽO časopis študentov žilinskej univerzity